BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Референдум відбувся...що далі?

КОМЕНТАР

Кость БОНДАРЕНКО

Найбільші злочини здійснюються, як правило, в ім’я народу і прикриваються іменем народу.

Ця істина стала настільки очевидною, що вже межує з банальністю. Всі напівпошепки говорять про те, що в державі відбувається маніпуляція громадською думкою. Аякже: не впіймав – не кажи “Злодій!”.

У спадок від Радянського Союзу нам залишилися два атавізми. Перший – це готовність голосувати “за” будь-яке поставлене питання, не вдаючись у суть, форму та можливі наслідки. Друге – це вміння красти і обманювати, базуючи на цьому своє уявлення про добробут. Ці фактори досі не дають змоги нам, українцям, перетворитися на громадян, і сприяють тому, що ми виставляємо себе перед світом у образі таких собі совків чи рагулів.

Коли Олександр Мороз у ніч після президентських виборів 1999 року сказав щось там про отару баранів, на нього образилися, забувши давню приказку, взяту О.Грибоєдовим як епіграф до “Лиха з розуму”: “На дзеркало нічого нарікати, якщо пика крива”. Я сотні разів готовий підписатися під словами Олександра Олександровича. І референдум ще раз продемонстрував правоту його слів.

Постсовковий синдром був присутній на референдумі як ніколи яскраво і зримо. Це й організовані ректорами вузів натовпи студентів на дільницях. Це і показники явки виборців у 99,7% – коли фізично неможливо назбирати навіть половини такої кількості, оскільки люди шукають заробітку у далеких землях – як сто років тому їх прадіди.

Сміх і гріх.

Користуючись нагодою і положенням закону про можливість дострокового голосування, окремі райони нагнали ще за день до виборів показник волевиявленців до 65% (найбільше – на Закарпатті). Питання: чи були об’єктивні підстави дозволяти всім бажаючим голосувати достроково? Чи 60% самбірчан мусили 16 квітня виїхати у термінові відрядження? Чи дільничні комісії вимагали від бажаючих письмові заяви з обґрунтуванням необхідності виявити свою волю достроково? Очевидно, що ні.

Більше того: розповідають, ніби всерйоз обговорювалося питання про те, аби дозволити достроково проголосувати в’язням у слідчому ізоляторі. На запитання: “навіщо?” – адже контингент у ізоляторі стаціонарний, – відповідали: мовляв, на території СІЗО розміщено онкологічну лікарню, де вмирає по одному-двоє людей щодня. А вони ж могли би перед смертю проголосувати!

Я ніколи не повірю у те, що цифри, оголошені М.Рябцем, – достовірні. Я добре знаю механізми, завдяки яким цих показників було досягнуто. Зробивши ставку на силу і тиск, на фальсифікацію та обман, а також відчувши безкарність, влада під час наступних референдумів та виборчих кампаній почне відверто нахабніти. І тоді голос кожної конкретної людини не значитиме нічого перед голосом губернатора чи голови райадміністрації, які у своїй запопадливості виставляють себе на сміх людям зі здоровим глуздом. Подумати тільки! Кам’янко-Бузький район проявляє одностайність, гідну часів Леоніда Ілліча Брежнєва. Майже 100% за кожне з чотирьох питань! А чи розуміє пересічний галицький селянин переваги бікамералізму? А може, слово “бікамералізм” – найпопулярніший діалектизм Куликова чи Добротвора?

До честі міського населення, яке є менш залежним від примх влади, воно краще усвідомлювали можливі наслідки референдуму. Скажімо, у Львові станом на 16 год. 16 квітня на виборчі дільниці з’явилися лише 31% виборців. Щоправда, згодом ця цифра піднялася до 56%. Львівська ж область дала показник у 82,27%. Стрийський район дав показник 98,6%, а місто Стрий – лише 53,65%. Та ж ситуація – в інших регіонах. У Києві на виборчі дільниці прийшли 69,65% виборців проти 78,9% у Київській області. У Севастополі – 45,54% проти 64,15% в Автономній Республіці Крим.

Важливо відмітити, що менше половини від загальної кількості громадян Львова висловилися за такі питання, як запровадження двопалатного парламенту (39,2%), обмеження депутатської недоторканності (49,6%), надання Президентові права розпускати парламент (47,6%). Вважаю, що агітація окремих партій за бойкот референдуму також мала свої наслідки і люди, які не прийшли на виборчі дільниці, насправді або різко негативно, або байдуже сприйняли питання, винесені на референдум. Подібні показники вселяють оптимізм: отже, в Україні залишилися не лише homo sovetikus, у нас цілком достатньо й тих, кого можна віднести до homo sapiens, людей розумних.

То що ж далі?
Чого очікувати в найближчому майбутньому?

Очевидно, найближчим часом Президент задумається: чи потрібні йому такі кадри, які дають підстави сумніватися у демократичності його режиму. “Бійся не тих, хто правду каже, а тих, хто медом маже”, – говорить українська приказка. Тому (цілком можливо) найближчим часом почнуться показові судові процеси над фальсифікаторами і маніпуляторами громадської думки.
Напередодні виборів 1999 року Леонід Данилович обіцяв, що стане іншим.
Агітатори казали, що Кучмі нічого втрачати – ось вона, влада. На третій термін все одно не оберуть. То чи не варто розпочинати реформи в державі з реформування відносин у президентській вертикалі? “В картишках нет братишек”, – сказав прагматичний Олександр Волков. У політиці немає друзів, а почуття обов’язку є собачою рисою. Перше, що необхідно буде зробити Кучмі (згідно з законами історії та політики), – це звільнитися від тих, хто допоміг йому прийти до влади. Їм на зміну прийдуть інші. Я не кажу, що вони будуть ліпшими. Але влада буде іншою. Вона мусить бути іншою.

Далі. Рада Європи висловила своє “фе” з приводу референдуму. Але несподівано в Україну майже день в день прибули держсекретар США Мадлен Олбрайт і президент Росії Володимир Путін. З одного боку, їх візити стали свідченням: Україні немає чого боятися можливої блокади з боку європейських структур. З іншого – Кучма опинився у ролі Буриданового осла, який розривався між двома копицями сіна, не знаючи, з якої почати, а тому помер від голоду. Очевидно, нам і надалі варто сподіватися на “багатовекторність” політики. США вбачають у нашій державі буфер між Європою і Росією, а Росія ефективно здійснюватиме в Україні політику неоколоніалізму.

А що ж референдум?

Референдум дав Кучмі практично необмежені повноваження. Ми матимемо неефективну модель Верховної Ради (оскільки відомо, що наявність другої палати зменшує законотворчу ефективність парламенту). Якщо раніше на одного депутата припадало 110 тис. виборців і він не мав змоги вдовольнити запити навіть третини з них, то тепер на кожного депутата припадатиме близько 180 тис. виборців – і він матиме ще менше змоги дослухатися до їх проблем. Якщо раніше у Верховну Раду йшли “грошові мішки”, оскільки вбачали у депутатському мандаті прикриття і гарантію своїх капіталів, то тепер вони будуть сторонніми спостерігачами, а у парламенті засідатимуть звичайні маріонетки. Ми станемо свідками того, як парламенту нав’язуватимуть кандидатури непопулярних прем’єрів – під загрозою розпуску законодавчого органу. У нас буде чимало веселих і сумних моментів, пов’язаних з вітчизняною політикою.
Дивіться, громадяни незалежної (незалежної?) України. І не говоріть, що ви не чули або вас не попереджували. Або, можливо, ви слухали і читали інші ЗМІ? Скажімо, телебачення імені Лапікури?

А тим, хто казатиме, що я ображаю народний волевияв, пропоную повернутися до початку статті.

POSTUP - ПОСТУП


·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Високоповажаний Пане Президенте!
·Московський гість
·Чи піде Відень у контратаку

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кілька слів
·Куйбіда садив дерева
·115-й округ:
·Золота гітара Сходу у Львові
·Народ забуде Танюка

НАША СТОЛИЦЯ
·Набір слухачів триває
·Рейтинг згадуваності
·Задекларуйте тіньові гроші
·Назви львівських вулиць - латинкою
·Архіваріус

ПОСТУП З КРАЮ
·Краєвид
·Референдум відбувся...що далі?
·Українські полярники в полоні у росіян
·Українські літаки горіли в Конго
·З АЕС крали мільйонами

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Край
·Смертельний удар по "ДЕУ"
·Руперт Мердок хворий на рак
·Кому допоможуть МВФ і Світовий банк
·Світ

ПОСТУП У СВІТ
·Світоогляд
·Єврокорпус переймає командування
·Енкаведист не витримав такої наруги
·Війна за пільги

ОСОБИСТІСТЬ У ПОСТУПІ
·Конрад Аденауер, громадянин Європи

АРТ-ПОСТУП
·Музика на замовлення
·Шлягерний шаблон у фатальній тональності

ППОСТУП У ПОСТУПІ
·Поступ у "Поступі"

ПОСТУП У МЕДИЦИНУ
·News
·Чого жінка має дивитися в люстерко
·News

СПОРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Львів'ян позбавили інтриги
·Приємна традиція для "Карпат" у Полтаві закінчилася
·Другий чемпіонат ПЄБЛ має нового чемпіона
·Спорт-бліц

POST-SCRIPTUM
·Календар
·А чи не турист ви?
·Гороскоп на 19 квітня