BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Чого жінка має дивитися в люстерко

ВОЛО

Маріанна РОМАНЕНКО

Львівщина є старим ендемічним районом зобу. Наші природні умови сприяють розвиткові цього захворювання. А саме – знижений вміст йоду у питній воді і продуктах харчування. На кафедрі патологічної анатомії Львівського медичного університету ім. Данила Галицького вивчають результати досліджень та матеріал видалених щитовидних залоз з 1923 року і до сьогодні. У процесі аналізу матеріалу з’ясувалося, що у наших мешканців, починаючи з 1950-1960-х років, зросла кількість злоякісних пухлин.

Серед оперованих вона складає 10-11%. Різко зросло число автоімунних уражень щитовидної залози, зокрема, токсичного зобу. Серед групи пацієнтів із злоякісними пухлинами різко почав переважати папілярний рак щитовидної залози. Подібну ситуацію зауважували фахівці в Японії, Австрії, Швейцарії та інших “зобних” регіонах. Про зоб і методи його виявлення та лікування розповідає доцент кафедри ендокринології Львівського медуніверситету Роман МАКАР:

– Зоб – це є збільшення об’єму щитовидної залози понад вікову норму. Треба розрізняти зміни структурні (тобто пов’язані з розмірами залози) і зміни функціонального стану – тобто здатність її продукувати ту чи іншу кількість гормонів. То є різні речі. Зоб – це є типовий симптом більшості захворювань щитовидної залози. І сам він має такі місцеві прояви у вигляді відчуття стискання на шиї, дискомфорту, перешкод у ковтанні, зміни голосу, у тяжчих випадках - задишки, нестачі повітря. А ось зміни її функції – або підвищення (гіпертиреоз), або пониження (гіпотиреоз). Вони можуть виникати при різних захворюваннях щитовидної залози. Така зміна функції відбивається на всьому організмі. Хворі скаржаться на серцебиття, похудіння при доброму апетиті, неперенесення спеки, дратівливість, порушення сну, задишку, пітливість, тремтіння рук. При пониженні функції – зниження психічної активності, в’ялість, сонливість протягом дня (попри те, що і вночі добре сплять), непереносимість холоду, сухість шкіри, закрепи, погіршення пам’яті, анемію. Тобто вони переважно мають протилежний характер. Але важливо знати, що у двох випадках вражається серцевий м’яз, страждає нервова система. При тривалому перебігу тих станів вони призводять до незворотніх змін.

– Чи може людина сама визначити зміни у щитовидці?

– Усі повинні дивитися у дзеркало. Особливо жінки. Але треба сказати, що будь-які захворювання щитовидної залози у жінок частіше з’являються, ніж у чоловіків. Так що здебільшого жінки, які за собою стежать, можуть зауважити, що контури шиї змінилися, якась припухлість у передній частині шиї є. Щоправда, це зв’язано тільки з зобом, але не з функцією. Може бути маленький зоб або навіть нормальні розміри щитовидки і водночас різко порушена її функція. Може бути й навпаки: великий зоб, а функція не порушена. У будь-якому випадку треба звернутися до спеціаліста-ендокринолога.

– А яка ситуація у нас і чи проводиться якась профілактика захворювань?

– Зараз у нас сформовані виїзні бригади. Будуть згідно з планом на кілька днів виїжджати у райони Львівської області. І проводитимуть за допомогою ультразвукового апарату обстеження всіх школярів. Попередні виїзди лікарів обласного ендокринологічного диспансеру засвідчили: буквально 50% (у гірських районах - до 80%) дітей мають збільшену щитовидну залозу, тобто зоб. Справа в тому, що є певні вікові періоди (наприклад, росту організму, дозрівання, вагітності та лактації), коли збільшується потреба в йоді. І якщо не проводити йодної профілактики, то щитовидка схильна збільшуватися. То є до певної міри компенсаторна реакція, однак немає чіткої межі між компенсацією та патологією. Вона легко переходить далі і незалежно від першопричини може прогресувати. Найчастіше роблять таку профілактику за допомогою “Антиструміну”. Береться від однієї до двох пігулок на тиждень. Ця профілактика повинна проводитися за певними правилами. Але часто дають препарат нерегулярно. Це також недобре. Альтернативою до “Антиструміну” можуть бути вітамінні препарати з мінералами, які містять йод. Якщо там до складу входить йод, то це є добове дозування. Отже, такі пігулочки беруться по одній щодня.

– Кажуть, що в перші десятиліття існування протизобного диспансера проводилася дуже потужна йодна профілактика. Щоби відрапортувати на певних рівнях, навіть перегинали палку. Після того зросла кількість хворих на щитовидку.

– Зросла, бо, відрапортувавши, перестали проводити профілактику, зокрема, забули про йодовану сіль. Йод обов’язково організму потрібен у певних межах. Як замало йоду – зле. Так само і коли забагато. Надмір йоду може призвести до порушень функції щитовидної залози, а також до алергії. Тій, другій стороні цього питання, у нас, поки що уваги не приділяли. Хоча на Заході у будь-якому підручнику однаково пишуть як про одне, так і про інше. А надмір йоду може бути у багатьох випадках. Зокрема при використанні йодовмісних шкірних антисептиків, скажімо перед операцією, та у деяких медичних препаратів (навіть відхаркувальні мікстури нерідко містять йод). Йдеться про велику кількість йоду, вона перевищує у сотні, тисячі разів фізіологічні добові дозування. Здорова щитовидна залоза з тим справляється, але якщо є якась схильність до певних форм патології, то може відреагувати неадекватно. Відомі конкретні індуковані йодом захворювання щитовидної залози.

– Якщо зоб запідозрили, його обов’язково оперувати?

– Ні. Існують три самостійні методи лікування – медикаментозний, хірургічний і променевий (терапія радіоактивним йодом). Що стосується третього, то він актуальний не для всіх захворювань, крім того, ставлення до нього у нас назагал є негативне. Особливо після Чорнобиля.

– Якщо не лікуватися, то можна померти?

– Та що ви таке говорите! То тільки, якщо дуже вже не пощастить. Тобто надто вже запущена хвороба має бути, щоби до того дійшло. Можна жити і сто років з багатьма формами зобу, не лікуючись. Але перебуваючи під ризиком певних ускладнень. То все-таки не цукровий діабет, який потребує інсуліну (а якщо перестати його вводити – то обов’язково помре). Зі щитовидною залозою, крім лікування, дуже актуальним є ще такий метод, як спостереження за пацієнтом. У багатьох випадках не призначаємо лікування, а тільки спостереження. Скажімо, раз на три місяці потрібно приходити, проводити пальпацію, ультразвукове дослідження.

– А зараз дорогі ліки від зобу?

– Відносно. “Антистумін” є дешевим препаратом. Тим більше, що там є 100 пігулочок в упаковці. Так що йодна профілактика не є дорогою. Щодо лікування, порівнюючи з іншими ліками, я би не сказав, що воно є дороге. Дорожче, зрозуміло, ніж “Антиструмін”. Іноді приймають, якщо захворювання вимагає комплексного лікування, тільки основні препарати. Отже, воно вказує на відносну доступність.

– Ви на вулиці звертаєте увагу на своїх майбутніх пацієнтів і чи говорите їм про це?

– На шию? Звертаю, суто професійно. Трапляються хворі, в яких на око видно, що є зоб. А якщо видно на око, то це вже досить виражений ступінь збільшення залози. Але нічого не кажу, бо то не є цивілізованою практикою. В інших лікарів були прецеденти і це мало негативні наслідки.

POSTUP - ПОСТУП


·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Високоповажаний Пане Президенте!
·Московський гість
·Чи піде Відень у контратаку

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кілька слів
·Куйбіда садив дерева
·115-й округ:
·Золота гітара Сходу у Львові
·Народ забуде Танюка

НАША СТОЛИЦЯ
·Набір слухачів триває
·Рейтинг згадуваності
·Задекларуйте тіньові гроші
·Назви львівських вулиць - латинкою
·Архіваріус

ПОСТУП З КРАЮ
·Краєвид
·Референдум відбувся...що далі?
·Українські полярники в полоні у росіян
·Українські літаки горіли в Конго
·З АЕС крали мільйонами

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Край
·Смертельний удар по "ДЕУ"
·Руперт Мердок хворий на рак
·Кому допоможуть МВФ і Світовий банк
·Світ

ПОСТУП У СВІТ
·Світоогляд
·Єврокорпус переймає командування
·Енкаведист не витримав такої наруги
·Війна за пільги

ОСОБИСТІСТЬ У ПОСТУПІ
·Конрад Аденауер, громадянин Європи

АРТ-ПОСТУП
·Музика на замовлення
·Шлягерний шаблон у фатальній тональності

ППОСТУП У ПОСТУПІ
·Поступ у "Поступі"

ПОСТУП У МЕДИЦИНУ
·News
·Чого жінка має дивитися в люстерко
·News

СПОРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Львів'ян позбавили інтриги
·Приємна традиція для "Карпат" у Полтаві закінчилася
·Другий чемпіонат ПЄБЛ має нового чемпіона
·Спорт-бліц

POST-SCRIPTUM
·Календар
·А чи не турист ви?
·Гороскоп на 19 квітня