BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 13 квітня 2000 року |

“Україна має нарешті започаткувати свою інформаційну політику в Європі”

ДОСЛІВНО

Олег ГРИНІВ


У неділю народ піде на референдум. При цьому над виборцями не перестають тяжіти радикальні рекомендації Парламентської асамблеї Ради Європи. Європейські депутати погрожують виключити державу з Ради Європи в разі порушень Конституції під час впровадження результатів референдуму. Ще ліпше, на їхню думку, взагалі скасувати проведення референдуму – незважаючи на рішення Конституційного суду України про відповідність Основному Закону держави тих чотирьох запитань, які тепер, власне, і винесені на розсуд народу. Ситуацію коментує доктор філософських наук, професор Олег ГРИНІВ.

– Олеже Івановичу, хотілося би почути вашу думку щодо рекомендацій ПАРЄ стосовно непроведення 16 квітня всеукраїнського референдуму.

– Це однозначно є нехтуванням українським державним суверенітетом. Жодна міжнародна організація не має права диктувати свої умови в таких питаннях. Референдум – внутрішнья справа України. Якби держави були зобов’язані виконувати такі ультимативні “рекомендації”, то цей міжнародний орган став би просто наддержавним.

Втручання у внутрішні справи України принизливе для держави. Про це цілком правильно казали і Президент Кучма, і міністр закордонних справ Тарасюк. Чимало європейських держав не зацікавлено в могутності України. Вони розуміють, що в разі її перетворення на економічно потужну державу, декому доведеться поступитися.

Треба також зважити на те, що наша делегація в ПАРЄ абсолютно непридатна для виконання своїх функцій. Вона була сформована ще до утворення більшості і складається переважно з лівих депутатів. Там чимало українофобів, котрі опинились у делегації за часів спікерування Ткаченка. Позиція Сергія Головатого взагалі не витримує жодної критики. Якщо його свого часу звільнили з посади міністра юстиції, то це не означає, що він має право плювати на власну державу. Поведінка Головатого не гідна ні громадянина, ні юриста.

Якщо говорити про зміст побоювань європейських політиків, то, спираючись на спотворену інформацію про Україну, вони нібито мають для них підстави. Та це зумовлено не українськими, а білоруськими справами. Відомо, що президент Лукашенко затвердив через референдум “свою” Конституцію, сталінську символіку та статус російської мови як, фактично, єдиної державної. У Білорусі референдум був знаряддям встановлення диктатури. Україна натомість розвивається цивілізованим європейським шляхом, і порівнювати її з Білоруссю безглуздо. Щоправда, цей шлях вийшов у нас доволі тривалий. При революційному способі державних змін багато питань можна було вирішити радикально та швидко. Але чи не завеликою була би ціна тих змін? Ми вибрали еволюцію. У зв’язку з цим, на жаль, не були нейтралізовані антидержавні сили.

Мусимо визнати, що важлива причина нинішнього жалюгідного стану – те, що, фактично, до кінця минулого року Верховна Рада була не парламентом, а таким собі політичним клубом. Олександр Мороз після закінчення свого терміну головування заявив: ми схвалили понад 200 законів. Та річ не в тому, скільки, а в тому, які закони були схвалені. Якщо досі не розв’язано питання про власність на землю, то про який розвиток сільського господарства може йти мова. А ще сили, від імені яких виступає Мороз, блокували прийняття Цивільного кодексу (“другої Конституції”). Нема нового Кримінального кодексу. Отже, замість комплексного творення законодавчого поля було латання дірок. За часів головування Олександра Ткаченка цинізм узагалі перейшов будь-які межі. Спікер сам заявляв, що не буде дотримуватися регламенту, бо цей документ – не догма.
Так чи інак, а ми мусили йти на проведення референдуму.

– Але в ПАРЄ були офіційні мотиви критики нашого референдуму: в Україні, на думку організації, може виникнути дисбаланс між гілками влади.

– Навпаки, у нас Президент донедавна був єдиним гарантом Конституції. Тепер зникає постійне протистояння між гілками влади, всі вони стають дієвими і реально впливовими. До початку референдумної кампанії Верховна Рада була мітинговою організацією, яка не творила державу разом із Президентом, а потопала у безрезультатних дебатах і хаотичних рішеннях. Для ліквідації такої ситуації призначення референдуму вже зіграло роль, бо у Верховній Раді створено конструктивну більшість. Але цей стан потрібно закріпити на майбутнє. Право Президента розпускати недієздатний парламент не є чимось надзвичайним для світової практики. Верховна Рада має знати, що бездіяльність не може бути звичним станом, і парламент може зазнавати впливу керівника держави.

– Багато хто остерігається, що створення верхньої палати з представників регіонів покладе край територіальній цілісності держави...

– Таку структуру парламенту вже пропонував проект Конституції 1996 року, але тоді визначальну роль відіграли амбіції Олександра Мороза. У разі утворення верхньої палати він би став керівником лише однієї з палат, а не цілого законодавчого органу. Це значно знижувало би його статус.

Верхня палата в інших країнах відзначається насамперед вищою кваліфікацією її членів. Популістські рішення, які часом на тій чи іншій політичній хвилі схильні схвалювати нижні палати, не затвердить кваліфіковане представництво верхньої палати.

– Звідки ж гарантії, що до верхньої палати оберуть кваліфікованіших людей, аніж до нижньої?

– Гарантія в тому, що обирати їх будуть не разом із цілим партійним списком чи у відносно малому мажоритарному окрузі. “Сенатора” обиратиме ціла область. При таких масштабах на успіх можуть розраховувати справді яскраві особистості.

Стосовно державної цілісності. Не забуваймо, що надмірні відцентрові тенденції загрожують Україні з доволі денаціоналізованого Сходу. У цій ситуації дуже важливу роль має відіграти рівне представництво всіх областей у верхній палаті.

Попри це, хочу сказати, що, скільки би ми не проводили референдумів, остаточного позитивного результату не отримаємо, якщо не зробимо ще одного кроку – заборони діяльності антидержавних політичних сил. У Конституції України передбачено заборону організацій, чия діяльність суперечить Основному Закону. Першість серед таких, звичайно, утримує КПУ. Чимало її програмних документів і, головне, дій спрямовано проти Української держави. Крім того, Компартія блокує проведення економічних реформ, а їхнє подальше відтягування призводить до щоразу більшого убожіння народу. Для комуністів такий стан оптимальний, але колись цьому треба покласти край.

– Повертаючись до Ради Європи... З одного боку, рішення євродепутатів не подобаються, з іншого – встрягати у тривалий конфлікт із європейськими інституціями не хочеться. То що ж робити?

– Рішення Парламентської асамблеї Ради Європи тільки рекомендаційні. “Реальні” рішення приймають представники урядів країн-учасниць. Тому рекомендації ПАРЄ – радше психологічний удар. Але надалі Україні варто зосередитися на інформаційній політиці держави за кордоном. Україна не проводить такої політики для європейських мас-медіа, й інформацію про нас тамтешні політики отримують переважно з російських джерел.

Донедавна про нас узагалі знали не більше, ніж про якусь із карликових держав Тихого океану. Ця ситуація має бути змінена. Ми повинні самі малювати свій образ. Доки за нашу державу це робитимуть її недоброзичливці, доти українці в очах світової спільноти виглядатимуть не європейцями, а якимись напівазіатами

Розмовляв Михайло КРАЛЮК


Мирослав ПЕРУН

КАВКАЗ

Керівництво Карачаєво-Черкесії підтримало звернення Ради старійшин народів республіки з приводу відкликання депутата Держдуми Бориса Березовського. Борис Березовський, за твердженням Ради старійшин, не виконав жодної зі своїх передвиборних обіцянок. Рада старійшин цієї північнокавказької республіки заявляє, що не дозволить зробити республіку “розмінною картою в політичних іграх” і попереджує про готовність почати процедуру відкликання Бориса Березовського.

Проте головна причина спроби позбавити Березовського депутатського мандату – чеченське питання. На початку цього тижня президент Ічкерії Аслан Масхадов заявив, що початок війни в Чечні фінансувався фінансовими олігархами Росії, насамперед, Березовським. Масхадов у своєму інтерв’ю радіостанції “Німецька хвиля”, говорячи про причини початку нової війни на Північному Кавказі, зокрема, сказав: “Я думаю, що головна причина – це змова кремлівської адміністрації, фінансової олігархії, тобто людей, які хотіли прийти до влади, і, відповідно, тутешніх провокаторів... З чеченського боку – це Удугов і Басаєв”.

Масхадов учетверте за останні п’ять днів запропонував Москві почати мирні переговори для вирішення конфлікту в Чечні. Він заявив, що “готовий вести переговори”, але зазначив, що зупинити війну буде дуже складно. Заява Аслана Масхадова про готовність сісти за стіл переговорів із російським керівництвом схвалена і підтримана чеченським урядом і військовим керівництвом, заявив віце-прем’єр Чечні Казбек Мазашев. Масхадов також повідомив, що коли переговори стануть реальними, він надасть Москві “документи про вибухи” у 4 російських містах, які стали причиною початку війни.

Одним із перших, хто відгукнувся на пропозицію Масхадова про мирні переговори, був президент Інгушетії Руслан Аушев. Він закликав російські владу підтримати пропозицію Масхадова відносно мирного врегулювання ситуації в Чечні. Ще один із лідерів Північного Кавказу, президент Північної Осетії Алєксандр Дзасохов, висловив свою готовність виступити посередником між Масхадовим і Москвою.

Шаміль Басаєв ніяк не прокоментував інтерв’ю Масхадова “Німецькій хвилі”. Він заявив, що війну розв’язав кремлівський режим, здійснивши масове вбивство дагестанських мусульман у Цумадинському районі, а потім фізично винищивши мусульман Карамахи і Чабанмахи. Що ж до чергового “пропагандистського нальоту” кремлівських ЗМІ на чеченських лідерів, то, на думку Басаєва, він має на меті розколоти не тільки керівництво ЧРІ, але й чеченський народ.

POSTUP - ПОСТУП
№ 69 (513), четвер
13 квітня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Матеріали з продовженням
·Хліб подешевшав на 4 копійки
·Польоти з вікон стали традицією

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кілька слів
·Геть Сенчука і москалів!
·Здобутки львівських податківців
·Напад на російське товариство
·СЕЗ “Яворів” – перші результати

НАША СТОЛИЦЯ
·Львів – наполовину російськомовний, каже “Наше радіо”
·Велика весняна акція
·Хочеш закреслити “ТАК” – іди на референдум

ПОСТУП З КРАЮ
·Краєвид
·Кук пообіцяв 10,5 мільйона стерлінгів
·Чи легалізує референдум “тіньові капітали”?
·Американського видавця не пустили в Україну
·“Cправу зошитів” відкладено
·Кучма і Ющенко знову перші
·Референдум відбудеться на "Ура!"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Край
·Ющенко реанімував ОВДП
·Коридор, який веде до кризи?
·Світ

ПОСТУП У СВІТ
·Світоогляд
·Прем’єра змусили піти
·Не можна заперечувати Голокост
·Ні – диктатурі президента!
·У Березовського відберуть мандат?

ДИСКУСІЙНИЙ ПОСТУП
·“Україна має нарешті започаткувати свою інформаційну політику в Європі”
·Львівський смалець

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Арт-світ
·Космос у Венеції: запрошення у подорож
·Міу-Міу, що Ви робите на цих галерах?
·Премія Георга Бюхнера

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·Юзьо ОБСЕРВАТОР

НЕРУХОМІСТЬ
·Житло у Львові. Повоєнний період

СПОРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Півфінал пройде без львів’ян
·Львiв розпрощався з Кубком України
·Ребров i Шевченко знову разом?
·Спорт-бліц