BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 13 квітня 2000 року |

Коридор, який веде до кризи?

ПОЛЬЩА

Наталія СТЕЛЬМАЩУК


У вівторок у Польщі введено валютний коридор. Це сталося на фоні зростання безробіття та інфляції в країні. Польські товари неконкурентноздатні, національній валюті (злотому) загрожує серйозна девальвація. Найбільш песимістичні з аналітиків говорять, що Польща стоїть на грані економічної кризи.

Після періоду бурхливого зростання Польща, одна з провідних економік Східної Європи, опинилася перед небезпекою економічної кризи, зумовленої колапсом в експорті й дефіцитом торгового балансу, який постійно збільшується. На перший погляд, основні показники польської економіки виглядають добре: 4,1% зростання в 1999 році, злотий протягом останніх п’яти місяців помітно зміцнів. Прямі іноземні інвестиції продовжують надходити в приватизовані сектори економіки.

Однак впливові польські економісти стривожені не на жарт: на їхню думку, якщо уряд не прийме відповідних заходів для підвищення конкурентоздатності польських товарів для того, щоб збільшити експорт, криза польської економіки стане практично неминучою. “Якщо США або інші країни будуть продовжувати підвищувати процентні ставки, іноземний капітал може втекти з Польщі. Тоді країну чекає криза на зразок мексиканської шість років тому”, – заявив Здислав Садовський, член соціальної і економічної ради при прем’єр-міністрові.

Зростання вартості злотого було викликане високими процентними ставками у Польщі й масовими спекуляціями на фінансовому ринку. “Це веде нас прямісінько до катастрофи”, – стверджує Садовський. “Чим довше ми йтимемо цим шляхом, тим більше потрясіння чекає на нас “. Катажина Цадель, економіст польського відділення Citibank, також вважає, що “Польща перебуває у небезпечній зоні, і в майбутньому її чекає затяжна криза. Криза розпочнеться тоді, коли стануть зменшуватися дивіденди від вкладених іноземцями грошей”.

Дефіцит платіжного балансу Польщі за перші два місяці цього року становив 949 млн. доларів (або близько 8,1% ВВП) – цифра дуже висока, як для польської економіки. За цей же період польський експорт порівняно з минулим роком упав на 13,4% (до 3,99 млрд. дол.). Інші економічні показники також не тішать польський уряд: згідно з заявою міністра праці країни, безробіття у березні становило 13,9% (рекордна цифра за останні роки) і, схоже, до кінця року перевищить 15%. Інфляція також зростає. У лютому вона сягнула 10,4%, тоді як у 1998 році становила 8,6%. Дуже погані дані про дефіцит обігових коштів у лютому вплинули на послаблення злотого.
Аналітики прогнозують пониження курсу польської валюти і в майбутньому. Такої ж думки – і представники нацбанку, які говорять, що надалі варто очікувати значних коливань курсу злотого.

До речі, Польща одна з перших у Східній Європі отримала прямі іноземні інвестиції: лише у 1999 році вони становили 8,3 млрд. доларів, а загалом після краху комуністичної системи іноземні інвестиції склали 38,9 млрд. доларів. У цьому році польський уряд розраховує отримати 10 млрд. доларів тільки від приватизації ряду великих підприємств – таких, як національний телефонний оператор Telecomunikacja Polska SA. Однак у недалекому майбутньому привабливі підприємства вичерпаються, а отже, закінчаться й гроші від приватизації.

Щоб попередити негативний розвиток ситуації, уряд і національний банк Польщі прийняли рішення про введення валютного коридору для злотого, обмеживши коливання курсу 15%. Тепер аналітики міркують, чи врятує цей захід польську економіку, яка ще недавно вважалася зразковою серед перехідних економік.

POSTUP - ПОСТУП
№ 69 (513), четвер
13 квітня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Матеріали з продовженням
·Хліб подешевшав на 4 копійки
·Польоти з вікон стали традицією

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кілька слів
·Геть Сенчука і москалів!
·Здобутки львівських податківців
·Напад на російське товариство
·СЕЗ “Яворів” – перші результати

НАША СТОЛИЦЯ
·Львів – наполовину російськомовний, каже “Наше радіо”
·Велика весняна акція
·Хочеш закреслити “ТАК” – іди на референдум

ПОСТУП З КРАЮ
·Краєвид
·Кук пообіцяв 10,5 мільйона стерлінгів
·Чи легалізує референдум “тіньові капітали”?
·Американського видавця не пустили в Україну
·“Cправу зошитів” відкладено
·Кучма і Ющенко знову перші
·Референдум відбудеться на "Ура!"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Край
·Ющенко реанімував ОВДП
·Коридор, який веде до кризи?
·Світ

ПОСТУП У СВІТ
·Світоогляд
·Прем’єра змусили піти
·Не можна заперечувати Голокост
·Ні – диктатурі президента!
·У Березовського відберуть мандат?

ДИСКУСІЙНИЙ ПОСТУП
·“Україна має нарешті започаткувати свою інформаційну політику в Європі”
·Львівський смалець

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Арт-світ
·Космос у Венеції: запрошення у подорож
·Міу-Міу, що Ви робите на цих галерах?
·Премія Георга Бюхнера

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·Юзьо ОБСЕРВАТОР

НЕРУХОМІСТЬ
·Житло у Львові. Повоєнний період

СПОРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Півфінал пройде без львів’ян
·Львiв розпрощався з Кубком України
·Ребров i Шевченко знову разом?
·Спорт-бліц