BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 13 квітня 2000 року |

Велика весняна акція

ЛИСТ

Гнат ЛЕТЮЧИЙ

Цей лист читача “Поступ” уже друкував. Рік тому. Тоді реакції не було.
Може, варто повторювати цю процедуру щороку? Наприклад, у квітні.

Велика весняна акція

Наближається період весняних польових робіт, коли душа селянина рветься до землі – орати, засівати.

Наближається Великдень, перед яким кожен українець наводить лад в оселі та на подвір’ї.

Невблаганно наближається щорічний час наруги над екологією Львова та здоров’ям його мешканців – Велика Акція Бездумного Копання Землі. Львів’яни, більшість яких є недавніми мешканцями сіл, із року в рік під керівництвом чи то Компартії (суботники), чи то демократичної влади (толоки) реалізують навесні на шкоду природі своє інстинктивне прагнення копати землю. Перекопують усе: протоптані стежки, якими зручно ходити навпростець, смуги землі між вулицями і тротуарами, де ніколи не росла трава, клумби й острівці землі, але не збираються цю землю удобрити, розпушити і засіяти травою чи засадити придатними для тіні будинків чи дерев рослинами. Можливо, й списується щороку багато насіння трави на цю недолугу акцію “озеленення”, але нашою темою є не злодійство, а дурість. Спільна, колективна дурість мешканців і органів влади Львова. Адже перекопана минулої весни земля, на якій, як і щороку, нічого не виросло, уже втрамбувалася, під впливом дощів, вітрів і ніг пішоходів. Утрамбована, вона менше піддається вітровій і дощовій ерозії, не є джерелом багна та пилу.

Утрамбовану землю краще не чіпати, поки не з’являться кошти, аби її вимостити, заасфальтувати чи як слід засадити. Але ж ні: інстинкт копання перемагає, і ми знову ту втрамбовану землю перекопуємо. І знову весняний вітер вимете пісок, а дощ вимиє багно зі свіжоперекопаного ґрунту. Все це змішається з піском, яким цілу зиму посипали вулиці, тротуари і трамвайні колії. Під колесами автомобілів і трамваїв пісок перемелеться на тальк, який зависне у повітрі й осяде в наших легенях. І поки великі зливи не змиють усе це “добро” з львівських вулиць, знову у Львові не буде чим дихати, і навіть невеликий вітерець спричинятиме справжню пилову бурю.

Щороку ситуація погіршується, бо кількість бруду у Львові зростає. Узимку на вулиці вивозять новий пісок, але навесні його не прибирають. Та й чим прибирати? Основна зброя двірника – березовий віник, придатний лише для сміття й листя. Пісок він не мете, тільки здіймає куряву. Про щітки для замітання комунальники можуть лише мріяти, як і про те, щоби ці щітки двірники негайно не “приватизували”.

Хто побував у цивілізованих країнах і містах, до кола яких ми так намагаємося декларувати свою приналежність, того перш за все вразила чистота. Чистота всього: вулиць, автомобілів, будинків, повітря. Там приємно ходити і легко дихати, а прийшовши в гості, не обов’язково знімати взуття. Перше, що вражає у нас іноземців, – це бруд. За декілька годин комірці щойно вдягнених сорочок стають сірими від пилюки. Дощі, які змивають із перекопаних газонів багно на тротуари та вулиці, наповнюють вуличні ями брудною бовтанкою, і навіть обережний водій може ненароком спричинитися до трагедії одягу пішоходів. Салони наших трамваїв і автобусів своєю чистотою нагадують кузов колгоспної вантажівки. З тією лише різницею, що болото і курява в селі не є такими шкідливими, бо не містять стільки агресивних хімічних сполук.

Дорогі мешканці та комунальні служби! Не знущайтеся з міста і здоров’я людей! Не можете зробити добре – не робіть узагалі. Не мучте землю щорічним безглуздим перекопуванням і не витрачайте бюджетних грошей на насіння трави, яка все одно ніколи не зійде. Підрахуйте, скільки коштів було списано на озеленення міста за останні десятиріччя – і спробуйте знайти хоча б декілька великих ділянок, озеленених як слід, принаймні тих, де виросла добра трава. А засіяні дуже давно, однак сумлінно, схили і газони зеленіють дотепер. Бо їх і добре засіяли, і добре доглядали – удобрювали й часто поливали. У світі дуже добре розвинута індустрія міського озеленення, є ефективні технології, є відповідні сорти насіння для різних умов. Будуть у міста гроші – зробіть раз, але добре. Коли ж є мало грошей – зробіть мало, але добре. Проте не знущайтеся з природи і нашого здоров’я.
Хіт весняного сезону-2000 пропонується такий: НЕ КОПАТИ! Треба суворо заборонити копати. За розкопування утрамбованих ділянок землі – штрафувати і скеровувати штрафи у фонд екології міста. Натомість усіх мешканців просити, а комунальників – зобов’язати прибрати пісок і пил, згорнути їх на купи і вивезти геть.

Гнат ЛЕТЮЧИЙ, львів’янин, також сільського походження, але у третьому поколінні

--------------------------------------------------------------------------------

Цього року “Поступу” вдалося отримати компетентний коментар на лист пана Летючого. Відповідає начальник Управління комунального господарства Львівського міськвиконкому Іван Онисковець.

– То що ж, треба всі газони затоптати? Ні, тут я не погоджуюся. Справа у тому, що не можна підходити до цього питання огульно. Звичайно, є десь місця, де газони дійсно потребують певного вимощування чи асфальтування. Є такі. Але, наголошую, людина культурна має бути більш свідомою і не ходити по газонах, бо тоді у нас будуть не газони, а невідомо що.

Газони не тільки перекопують, їх також розпушують та удобрюють певними елементами і, звичайно, обов’язково засівають травою. Інша річ – культура наших людей, які ходять як і де хочуть. Навіть на проспекті Свободи вже, здається, зроблено всі проходи й переходи, а люди і далі йдуть навпростець через газони. Ну що тут скажеш? Такими вже ми є.

Пісок і пил на 99,9% вивозяться. Є одиничні випадки, коли двірник десь згріб щось на невеличку купку і розсіяв по газону. Але намул, який назбирався за зиму, всі організації зобов’язані скупчити і вивести. Викидати його на газони категорично забороняється.

Якщо взяти стан магістральних вулиць, за які відповідають комунальні служби, то вони вже майже всі прибрані, а специфічний намул, накопичений за зиму, вже майже вивезений. Та є моменти, коли двірники не цілком виконують свою роботу – можливо, через те, що немає необхідної техніки, а може, просто через лінощі, і в такому випадку необхідно з ними працювати, притягати їх до відповідальності.

POSTUP - ПОСТУП
№ 69 (513), четвер
13 квітня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Матеріали з продовженням
·Хліб подешевшав на 4 копійки
·Польоти з вікон стали традицією

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кілька слів
·Геть Сенчука і москалів!
·Здобутки львівських податківців
·Напад на російське товариство
·СЕЗ “Яворів” – перші результати

НАША СТОЛИЦЯ
·Львів – наполовину російськомовний, каже “Наше радіо”
·Велика весняна акція
·Хочеш закреслити “ТАК” – іди на референдум

ПОСТУП З КРАЮ
·Краєвид
·Кук пообіцяв 10,5 мільйона стерлінгів
·Чи легалізує референдум “тіньові капітали”?
·Американського видавця не пустили в Україну
·“Cправу зошитів” відкладено
·Кучма і Ющенко знову перші
·Референдум відбудеться на "Ура!"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Край
·Ющенко реанімував ОВДП
·Коридор, який веде до кризи?
·Світ

ПОСТУП У СВІТ
·Світоогляд
·Прем’єра змусили піти
·Не можна заперечувати Голокост
·Ні – диктатурі президента!
·У Березовського відберуть мандат?

ДИСКУСІЙНИЙ ПОСТУП
·“Україна має нарешті започаткувати свою інформаційну політику в Європі”
·Львівський смалець

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Арт-світ
·Космос у Венеції: запрошення у подорож
·Міу-Міу, що Ви робите на цих галерах?
·Премія Георга Бюхнера

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·Юзьо ОБСЕРВАТОР

НЕРУХОМІСТЬ
·Житло у Львові. Повоєнний період

СПОРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Півфінал пройде без львів’ян
·Львiв розпрощався з Кубком України
·Ребров i Шевченко знову разом?
·Спорт-бліц