|
[ <<< INDEX ]
POSTUP - ПОСТУП
|
28 січня 2000
Сторінка 10
Техпаспорт як свідоцтво
про народження автомобіля
Юрій КРАЙНИК
Враховуючи кількість тимчасово ввезених автомобілів, а також плекаючи надію на те, що тимчасовий ввіз відновлять або ж узагалі дозволять увозити автотранспорт із віковим обмеженням до 10 років, корисно було би знати, яку інформацію про автомобіль із Німеччини можна отримати з т. зв. “малого брифа”, тобто техпаспорта, який містить дані тільки про автомобіль і якого цілком вистачає, щоби керувати автомобілем без будь-якого доручення (відбираючи тим самим хліб у наших нотаріусів).
Пояснимо значення цифр, які позначають графи в техпаспорті.
1 – тип автомобіля
Вказується тип автомобіля і тип кузова (наприклад, на зразку вказано, що цей автомобіль – легковий із закритим кузовом). Також у цій графі може вказуватися додаткова інформація, наприклад, відповідність відпрацьованих газів екологічним нормам D3.
Під позицією 1 також вказується номер ключа (зверху), шість чисел якого означають таке:
– перші два числа (як правило 01) – що це легковий автомобіль. Десь до середини 1996 року числа 31 відповідали автомобілям типу “комбі”;
– середні два числа позначають тип автомобіля: 01 – відкритий кузов (кабріолет), 02 – закритий кузов і 03 – закритий кузов зі зсувним люком, хоча це позначення зараз уже застаріло;
– останні два числа разом із цифрою “5” дають інформацію про відповідність відпрацьованих газів екологічним нормам.
2 – автовиробник
Код виробника, який відповідає міжнародній ідентифікації: наприклад, 0588 – Audi, 0600 – Volkswagen, 0710 – Daimler – Benz.
3 – тип і виконання
Максимально шестизначне позначення типу з додатковою перевірочною цифрою ідентифікують тип автомобіля. Обережно треба ставитися до автомобілів із позначенням 000000, що інформує про якийсь із одиничних випадків. Це може мати дві причини:
1. Сірий імпорт у Німеччину або ж реімпорт.
2. Офіційний транспортний засіб, який у винятковому порядку допущений автовиробником до експлуатації.
Для тих хто експлуатує автомобіль, тимчасово ввезений на територію України, корисно знати, що власник може сплачувати набагато більші внески страхування, ніж власник звичайного автомобіля.
4 – номер кузова
Комбінація з букв і цифр, що містить 17 позицій, і з допомогою якої можна безперешкодно ідентифікувати будь-який автомобіль упродовж 30 років од дати його випуску. Наприклад, перша буква означає країну-виробника (W – Німеччина V – Іспанія тощо), а одинадцята буква – рік випуску.
5 – тип двигуна
Поділяється на такі групи:
51 – бензиновий двигун із регульованим каталізатором;
41 – бензиновий двигун із нерегульованим каталізатором;
02 – дизельний двигун;
22 – дизельний двигун із безпосереднім впорскуванням пального в камеру згоряння;
01 – бензиновий двигун без каталізатора.
6 – максимальна швидкість
Подає виробник у км/год.
7 – потужність
Подається значення максимальної потужності в кВт (1кВт = 1,36 к. с.) при номінальних обертах двигуна.
8 – робочий об’єм двигуна
Подається у см3.
9 – корисне навантаження
Використовується тільки для вантажівок, причепів і напівпричепів, наприклад полуприцепы schmitz бу.
10 – об’єм цистерни
Використовується тільки для автомобілів-цистерн.
11 – стоячі / лежачі місця
Стоячі місця подаються тільки для автобусів міського та приміського сполучення, лежачі – для автомобілів швидкої медичної допомоги та вантажівок (спальні місця).
12 – кількість сидячих місць
У цьому пункті враховується також місце водія та, якщо є, аварійних (додаткових) сидінь. Згідно з законодавством, можна перевозити й більшу кількість осіб, якщо кожна має своє місце і при цьому не перевищуються допустимі значення загальної ваги автомобіля та допустимі осьові навантаження. Обов’язкове використання ременів безпеки тільки на місцях, де вони встановлені.
13 – габаритні розміри в мм
Заносяться габаритні зовнішні розміри автомобіля. Виняток – ширина, яка вимірюється без бокових дзеркал, тобто тільки розмір кузова.
Результати тюнінгу кузова, які приводять до зміни його габаритів (напр., глибше “посаджений” кузов, спойлери, розширення крил тощо) заносять у графу 33. Основою служить підтвердження змін технічними контрольними органами (TUV, DEKRA, GTU).
14 – споряджена маса
Визначається для заправленого на 90% і готового до експлуатації автомобіля з водієм (68 кг) із 7 кг багажу.
15 – загальна маса
Вказується максимально допустиме значення загальної маси автомобіля (якщо відняти масу п. 14, то отримаємо максимально допустиме завантаження).
16 – допустимі осьові навантаження в кг
Вказується для осей: передньої – v, середньої (для триосьових вантажівок) – m і задньої – h. Для автопоїздів допустимі навантаження причепа додаються до допустимих навантажень вантажівки.
17 – колеса та / або гусениці
Для колісних автомобілів заноситься цифра “1”, для гусеничних транспортних засобів – інша цифра.
18 – кількість осей
Для легкових автомобілів, як правило, дві осі, вантажні автомобілі й автомобілі-будиночки можуть мати й більше осей. Якщо відстань між осями менша, ніж один метр, то ці осі вважаються за одну.
19 – кількість ведучих осей
У нормальному випадку заносять “1”, при постійному передньому приводі – “2”. Для автомобілів із повним приводом, але можливістю його відключення заносять або “1”, або “2”. Якщо вказано “1”, то у графі 33 роблять позначку про повний привід.
20-23 – допустимий розмір шин
Допускається комбінація позицій 20 із 21 і 22 з 23. Якщо, крім наведених у цих позиціях, є ще якісь інші шини, використання яких не забороняється, то це заноситься у графу 33. Якщо ви купуєте автомобіль із серійними дисками, а потім дообладнуєте його тюнінговими, то для експлуатації машини на території Німеччини необхідний відповідний дозвіл технічних контрольних організацій (TUV, DEKRA, GTU).
24-25 – тиск у гальмівній системі
Заповнюють лише в разі наявності пневматичної гальмівної системи. Графу не заповнюють для легкових автомобілів і малих вантажівок.
26 – тягово-зчіпний пристрій вантажних автомобілів
Графу не заповнюють для легкових автомобілів і малих вантажівок.
27 – тягово-зчіпний пристрій легкових автомобілів
Якщо виробник передбачає встановлення такого пристрою, то в цю графу заносять його цифру контролю, якщо ж виробник пропонує декілька пристроїв на вибір, то це додатково відображають у графі 33. Для автомобілів, що дообладнувалися тягово-зчіпними пристроями, повинні бути наявні відповідні документи технічних контрольних органів (TUV, DEKRA, GTU).
28 – припустима маса причепа
Причепи, обладнані власною гальмівною системою, не повинні перевищувати вказаних значень. Якщо автомобіль обладнано заводським тягово-зчіпним пристроєм, то у графі 33 вказують максимально допустиму масу зчіпки. Корисне навантаження може розподілятися між автомобілем і причепом.
29 – припустима маса причепа, не обладнаного власними гальмами. Подається в кг.
30 – рівень шуму при зупиненому автомобілі
Цю величину не регламентує законодавство Німеччини. Її подають як порівняльний параметр для швидкого визначення будь-яких маніпуляцій із системою вихлопу.
31 – шум у процесі руху
Регламентує закон, залежно від віку автомобіля не може перевищувати певних допустимих значень. Загальне правило: чим молодший автомобіль, тим нижчий припустимий рівень шуму. Наприклад, наш зразок Mercedes С-Класу має 74 дБ. Для порівняння: тихе радіо – 45 дБ, розмова – 65 дБ, відбійний молоток – 100 дБ, стартуючий літак – 125 дБ.
32 – день допуску до експлуатації
Тут також вказують допуск до експлуатації, якщо він був проведений за межами Німеччини.
33 – примітки
Графа для додаткової інформації про шини, тягово-зчіпний пристрій або зміни автомобіля внаслідок тюнінгу. Сюди також заносять усі доповнення, обмеження та винятки.
Сподіваємося, що ця інформація допоможе вам дізнатися багато необхідного та цікавого про ваш новий автомобіль.